Hobbysta a uczący się – co ich różni?
Świat sztuki jest bardzo skomplikowany, a każdy, kto chce do niego dołączyć, musi zadać sobie podstawowe i bardzo ważne pytanie: czy chce być hobbystą, czy może profesjonalistą? To bardzo ważna decyzja, która niejako zdefiniuje sposób, w jaki będziemy się uczyć i w jaki będziemy tworzyć. I nie hobbysta to nie osoba ucząca się, a osoba początkująca nigdy nie określi się mianem hobbysty.
Czym charakteryzuje się hobbysta?
Hobbysta nie jest profesjonalistą i nigdy z czystym sumieniem nie może się tak nazwać. Jeśli ktoś nazywa się hobbystą, ale jednocześnie z całym przekonaniem mówi o sobie, jakby był mistrzem w swojej dziedzinie, lepiej unikać go z daleka. Hobbyści przeważnie uczą się samodzielnie, bez pomocy podręczników do anatomii czy podstaw rysunku, swoją wiedzę i wprawę nabywają, przerysowując gotowe prace i szlifując swój styl, który jest oparty na tym, co dana osoba podpatrzyła u innych twórców. Nie są jednak zbyt zainteresowani uczeniem się podstaw, anatomii czy przerysowywaniem po kilkanaście razy tego samego, aby osiągnąć perfekcję lub wyćwiczyć porządnie rękę.
Dlaczego hobbysta to nie początkujący?
Osoba początkująca przystępuje do procesu nauki. Jest zdeterminowana, aby krok po kroczku badać podstawy, od brył foremnych, przed martwą naturę, aż po obiekty żywe. Hobbysta zupełnie się tym nie interesuje. On woli rysować to, co lubi i w sposób, w jaki lubi. Poprawność zupełni ich nie interesuje, a w każdym razie nie jest najważniejsza. Oczywiście nie oznacza to, że hobbysta nie może zacząć się uczyć i stać się osobą początkującą. Jednak wtedy przestaje być hobbystą, a staje na ścieżce do zostania profesjonalistą. To samo tyczy się osoby początkującej, bo ta w każdej chwili może porzucić naukę, ale wciąż rysować w zakresie swoich umiejętności.
Dlaczego hobbysta nie może być profesjonalistą?
Bycie osobą uczącą się i hobbystą się wyklucza. Osoba profesjonalna jest osobą, która wie, co i jak namalować czy wyrzeźbić. Nie tylko opanowała podstawy, ale umie je świetnie zastosować i przenieść na szerszą i bardziej skomplikowaną pracę. Hobbysta często nie ma wiedzy teoretycznej, przez co jego praktyczna wiedza też nie jest kompletna. Hobbysta nie musi wcale mieć tej wiedzy, jeśli nie zamierza uczyć nikogo innego. Natomiast osoba profesjonalna jak najbardziej wiedzę posiadać musi, nie tylko jeśli chciałaby komuś ją przekazać, ale także wtedy, kiedy chce zacząć zarabiać na swojej pracy lub stać się autorytetem w dziedzinie, w której się specjalizuje.