Rękodzieło z duszą- technika decoupage
![](https://origami-pracownia.pl/wp-content/uploads/2022/01/handcrafter-bending-a-wire-into-a-loop-2021-09-03-23-31-28-utc-1024x683.jpg)
Manufaktura, niegdyś podstawowa gałąź przemysłu, została z czasem wyparta przez fabryki i produkcję masową. Jednakże nie odeszła tak definitywnie do historii. W dzisiejszych konsumpcyjnych czasach, gdzie w szybki sposób żyjemy i kupujemy, docenia się ją na nowo. Świadomość masowości i sposobów produkcji sprawia, że zaczynamy szukać rzeczy unikatowych i niebanalnych. Prawdą jest, że nie znajdziemy ich na linii produkcyjnej, gdzie wyrób jest seryjny.
W tym artykule skupimy się na małej manufakturze, ponieważ rękodzieło ma wiele zalet. Nieważne czy szukamy pomysłu na prezent, czy nowego hobby. Może być ona sposobem na urozmaicenie długich, zimowych wieczorów, jak i pomysłem na biznes.
Artykuł ten dotyczył będzie techniki, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Decoupage, czyli tak zwana ”technika serwetkowa”. Historia jej wywodzi się z Syberii i sięga ponad 2000 lat. Do Europy dostała się prosto z Chin w wieku XVII. Po wielu perturbacjach i modyfikacjach możemy podziwiać ją w obecnym kształcie. W dzisiejszych czasach mamy nieograniczone możliwości tworzenia i wszystko zależy od naszej kreatywności. Tak więc zaczynamy krótki przewodnik po tajnikach decoupage.
1. Co ozdabiać metodą decoupage?
Metoda ta kojarzy się głównie z przedmiotami drewnianymi, takimi jak pudełka, tace czy szkatułki. W rzeczywistości można używać jej do ozdabiania wszystkiego, co mamy pod ręką. Nadaje się na powierzchnie szklane, gumowe, plastikowe, metalowe, ceramiczne, a nawet na tkaniny. Istotne jest tylko to, żeby każda z tych powierzchni była odpowiednio przygotowana, czyli oczyszczona, odtłuszczona i osuszona. Najlepszy efekt powstaje wówczas, gdy ozdabianą powierzchnię pomalujemy białym podkładem- farbą akrylową.
2. Technika decoupage.
Po zagruntowaniu powierzchni, przechodzimy do etapu ozdabiania. Wybieramy serwetkę i zdejmujemy papierowe warstwy tak, aby została tylko jedna z interesującym nas motywem. Za pomocą kleju delikatnie przyklejamy serwetkę do przedmiotu. Następny etap to lakierowanie. W zależności od koncepcji, w dalszej pracy można użyć specjalnych lakierów do spękań tzw. kraków bądź złoceń.
3. Jakich materiałów używać do decoupage?
Istnieje wiele preparatów specjalnie dedykowanych do decoupage. Kupić można je w każdym sklepie dla plastyków, w sklepach decu, no i przede wszystkim w internecie. W ramach oszczędności można również poeksperymentować z zamiennikami ze sklepu budowlanego.
• preparaty specjalne: farba akrylowa artystyczna, klej do decoupage, lakier, lakier jedno i dwuwarstwowy do spękań
• preparaty alternatywne: do kupienia w markecie budowlanym: farba akrylowa, lakier akrylowy lub poliuretanowy, lakier w sprayu, klej wikol, klej do tapet. Użyć można również lakieru do paznokci lub do włosów oraz stanowiące doskonałe spoiwo kurze